ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12286105
*
nr 1228 6105
Spegel
Gustaviansk stil, 105x47
Kondition: slitage, skador
Utrop:
600 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 januari 2019
kl 18:52:26
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/1 19:58:41
1
500 kr
10/1 13:07:44
2
200 kr
10/1 13:07:44
1
250 kr (Budbetjänt)
10/1 13:07:53
2
300 kr
10/1 13:07:53
1
350 kr (Budbetjänt)
13/1 20:36:50
3
500 kr
13/1 20:36:50
1
500 kr (Budbetjänt)
13/1 20:37:05
3
600 kr
14/1 17:09:06
4
700 kr
14/1 18:31:59
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05
-
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:45
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27
*
Spegel
Kondition: slitage, skador
Läs om budbetjänten
nr 1228 6105
Spegel
Gustaviansk stil, 105x47
Kondition: slitage, skador
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 januari 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/1 19:58:41 | 1 | 500 kr |
10/1 13:07:44 | 2 | 200 kr |
10/1 13:07:44 | 1 | 250 kr (Budbetjänt) |
10/1 13:07:53 | 2 | 300 kr |
10/1 13:07:53 | 1 | 350 kr (Budbetjänt) |
13/1 20:36:50 | 3 | 500 kr |
13/1 20:36:50 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
13/1 20:37:05 | 3 | 600 kr |
14/1 17:09:06 | 4 | 700 kr |
14/1 18:31:59 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05 -
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:45 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58 -
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27